pandoroma hijab mümine

TESETTÜRÜN HÜKMÜ NEDİR?

-Farzdır. Uygulayan sevap alır, uygulamayan günah alır. Kabul etmeye dinden çıkar(Allah korusun)…

TESETTÜRÜN HAKKINI VERMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

-Öncelikle muhakkak bone takmalıyız çünkü saçımız gözükür. Boynumuzun açılmaması için iğne (iğne takamayanlara çengelli iğneyi tavsiye ederim) kullanmalıyız. Kollarımızın ve etek boyumuzun uzunluğuna dikkat etmeliyiz. Çorapsız çıkmamaya çalışmalıyız. Dar kıyafetler( özellikle de dar ve göğüsleri belli eden gömlekler) giymemeliyiz, eğer giyeceksek de üzerine bir şey giymeliyiz. Kıyafetlerimizin içini göstermeyecek kadar kalın olmasına dikkat etmeliyiz. Tavırlarımız, konuşmalarımız, hayat tarzımız tesettürümüzle çelişmemeli, uyumlu olmalı… Tesettür ilgi çekmemektir. ilgi çekici davranışlar sergileyip tesettürümüze laf getirmemeliyiz. Bir eyeti uyguluyorsak, o ayetin ağırlığını da taşımalıyız. Dışarıda parlak, çok ilgi çekici şallar takmamalıyız. Eğer o şalları takmak istiyorsak sadece kadınların olduğu meclislerde, namazda(aslında pek uygulayamasak da namazda en güzel kıyafetlerimizi giymemiz gerekiyor, Allah(cc)’ın huzuruna çıkıyoruz) vb takmalıyız. Parfüm, makyaj dışarıya çıkarken yapmamalıyız. Evde, arkadaşlarımızın yanında, eşimizin yanında yapabiliriz. Deve hörgücüne dikkat etmeli, fazla topuklu ve ilgi çekici ayakkabılar giymemeli, örtümüzle yakamızı da örtmeliyiz. Pardesü giymeliyiz…

NEDEN PARDESÜ?

-Dışarıya çıkarken ev kıyafetimizin üstün bir dış kıyafeti giymemiz gerekiyor. İşte pardesü de bu noktada devreye giriyor.

“YARIM KOLLU” OLMAK DOĞRU MU?

-Tesettürün çizgisi ve tesettürü bozan durumlar bellidir. Sadece yüz, eller(bilekler), ayaklar(ki çorapsız çıkmamaya dikkat etmeye gerekir) gözükebilir. Yarım kollu(sıcaklar vb) olarak dolaşmak muhakkak ki tesettürü bozar, bir mümineye de yakışmaz.

ERKEKLERDE DE TESETTÜR VAR MIDIR?

-Evet vardır. Erkeklerin göbek ile diz kapağının arasının gözükmemesi gerekir. Bundan dolayı denize girerken de haşema giymeleri gerekir.

KİMLERİN YANINDA TESETTÜRLÜ OLMALIYIZ?

-Nikah düşen kişilerin yanında tesettürlü olmamız gerekiyor. Kuzen, enişte, üvey kardeş vb kişiler de bu duruma dahildir. Üvey baba, kayınpeder vb kişilerin yanında tesettürlü olmak durumunda değiliz. Fakat kadınlar arasında da tesettür vardır, göbekle diz kapağının arasının gözükmemesi gerekir. Mayo, bikini, şort, kısa etek, kısa elbise sadece kadınlar arasında da olsa giyilmez. Sadece eşler arasında bir sınırlama yoktur, istenilen giyilebilir.

by pandoroma

Reklamlar