şirin mümine başörtü

 

İlmihal olarak benim en sevdiğim kitap sanırım ki Ömer Nasuhi Bilmen’in İlmihali… Gerçekten çok güzel bir şekilde düzenlenmiş, gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim…

Bir de Diyanet’in 2 ciltlik bir ilmihali var, sınavlarda oradan çıkıyormuş, ilgilenenlere duyurulur…

İlmihal bilgileri her Müslümanın öğrenmesi gereken bilgiler kapsamına giriyor… Gusül abdestinden, oruca tüm konular İlmihal kapsamında…

Hoşuma giden ve biraz da karışık olduğunu düşündüğüm 2 konuya değinmek istiyorum(Eksik ya da yanlışlıklarıma rastlarsanız lütfen uyarın):

 

1- HANIMLARIN ÖZÜRLÜLÜK DURUMUNDA ABDEST MESELESİ:

Eğer lohusalık süresi 40 günü geçerse, özel gün 3 günden azsa(ya da temiz kalma süresi 15 günden azsa) bu durumlarda kişi özürlü durumunda olur. Yani gusül abdestini alır, Ramazansa Ramazan orucunu tutar, ibadetlerini yapabilir, namazlarını ( her vakitte ayrı abdest almak kaydıyla)kılar ve eşinin davetine icabet eder.

-Peki özürlünün abdesti ne zaman bozulur, ne zaman bozulmaz?

Özürlünün abdesti” Vaktin girmesiyle bozulmaz, çıkmasıyla bozulur.”

Yani her vakit namaz için ayrı abdest almak zorundadır. İkindi ezanından sonra aldığı abdest akşam ezanıyla birlikte bozulur, ezanı duyduktan sonra tekrar abdest alır ve namazlarını buna göre kılar. Aynı şekilde akşam ezanından sonra aldığı abdest ile yatsı namazını kılamaz. Çünkü yatsı ezanı, yatsı namazının vaktinin girmesini belirlediği kadar, akşam namazınının vaktinin de çıktığını gösterir. Tekrar hatırlarsak: “Özürlünün abdesti; vaktin girmesiyle bozulmaz fakat çıkmasıyla bozulur!”

FAKAT, şöyle bir durum daha var:

Bildiğimiz üzere sabah namazının vakti İMSAK ile girer, GÜNEŞ(Takvimde) ile çıkar. Eğer biz imsaktan sonra sabah namazını kılmak için abdestimizi alırsak bu abdestimiz GÜNEŞ ile birlikte otomatik olarak bozulur. Fakat biz nafile ibadet vb yapmak için GÜNEŞTEN SONRA(burası önemli) tekrar abdest alırsak bu abdestimiz öğle ezanıyla bozulmaz ve bu abdest ile öğle namazını kılabiliriz, tekrar abdest almamız gerekmez. Çünkü özürlünün abdesti vaktin girmesiyle değil, çıkmasıyla bozulur. Öğle ezanının okunması öğle namazının vaktinin girdiğini belirtir fakat sabah namazının vaktinin çıktığını belirtmez çünkü zaten sabah namazının vakti GÜNEŞ ile çıkmıştı ve biz de abdestimizi GÜNEŞ’ten sonra almıştık…

 

2-DÜŞÜK YAPAN KADIN LOHUSA SAYILIR MI?

Eğer düşen bebeğin uzuvları(el, ayak vb) belli oluyorsa o zaman düşük yapan kişi lohusa sayılır. Lohusalığın en az süresi yoktur, 1 gün bile sürebilir (lohusalık kişiden kişiye değişiklik gösterir, eğer erken bittiyse 40 gün dolsun diye beklenmez, gusül abdesti alınır, ibadetlere başlanır, eş beraberliği haramdan helale dönüşür). En fazla süresi ise 40 gündür, eğer lohusalık 40 günü geçerse özür durumuna girilir. Yine gusül absesti alınır, ibadetlere başlanır, namaz kılınır(her vakit ayrı abdest almak koşuluyla), eş beraberliği helal olur.

Fakat eğer düşen bebeğin uzuvlar belli değilse (ve 3 günden fazlaysa ve temizlik süresi min 15 günse) kişi özel gününde sayılır, eğer 3 günden azsa ya da temiz kalmaz aralığı 15 günden azsa kişi özürlü durumda olur.

by pandoroma

Reklamlar