pandoroma 97

Nesih, neshi veya neshī, (Arapça: ‏قلم النسخ‎‎, Qalam an-nasḫ, ayrıca; ‏الخط النسخي‎, al-Ḫaṭṭ an-nasḫ, „Neshi-Yazı“; Farsça: خط نسخ, nasḵ) özellikle Osmanlılar tarafından yazmalarda kullanılan, yumuşak, köşeleri yuvarlaklaşmış, işlek bir yazı türü ve Arap harflerinin, basımda ve yazma kitaplarda en çok kullanılan çeşidi olarak tanımlanır. Bu Arapça: ‏نسخ‎nasaḫ terim kökü “kaldırmahükümsüz kılma” ve “kopya” anlamına gelen nesih yazı türü,Osmanlı İmparatorluğu’nda da özellikle kitap kopyalamak için kullanılmıştır.

nesih ile yazılmış fatiha suresi

**Nesih yazı türü ile yazılmış Fatiha suresi

Kûfi, Küfi veya Kufi, (Arapça: كوفي‎, kūfī) Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi veya İslamiyetin ilk yüzyıllarında “Himyerî” yazısının değişmesiyle oluşan; dik, sert, köşeli bir yazı türü olarak tanımlanır. Arapça hat sanatında yaygın olarak kullanılan bir yazı türüdür. Özellikle erken dönemden daha yuvarlak hatlara sahip örneklerine rastlanan kûfi yazısı Kur’an yazmalarında ve yapıların cephelerinde de sıklıkla kullanılmıştır. İslam hat sanatının en eski bilinen yazı türü olan kûfi, ismini Kufe’den almıştır.
Düz kûfî yazı türü, Özbekistan Batarkurgan’da minare’de, Kazakistan Türkistan’da Hoca Ahmed Yesevi Türbesinde, Semerkand’da Gūr-e Amīr, Bakü’de Mescit-i Muhammed (Senikkale), Nahçıvan’da Yusuf b. Kuşayyer ve Moʾmena Ḵātūn türbelerinde bulunur. Süslenmiş kûfî yazı türü ise, Kırgızistan Özgön’de türbenin güney ana kapısında ve Safidbolan’da Şah Fazıl türbesinde bulunur.

kufi yazısıyla yazılmış kuran-ı kerim sayfası

**Kufi yazı türü ile yazılmış Kuran-ı Kerim

Kaynak: Vikipedia

Reklamlar