pandoroma 70

 

Mahşer insanların yeniden dirilişten sonra toplanacakları yerdir. Mahşer yerinde toplanan insanlara amel defterleri verilecek ve onlara “Kitabını oku! Bu gün nefsin sana hesapçı olarak yeter.” (17. İsra, 14) denilecektir. Kitapları sağ eline verilenler, mutlu; sol eline veya arkalarından verilenler üzüntülü olacaktır. Çünkü “Kitap meydana konmuştur. Görürsün ki günahkarlar içinde yazılı olandan dehşete düşmüşlerdir. ‘Eyvah bize’ derler ‘Ne olmuş bu kitaba, büyük küçük hiçbir şeyi bırakmadan saymış dökmüş.’ Onlar bütün işlediklerini orada görürler. Rabbin hiç kimseye haksızlık etmez.” (18 Kehf, 49). İşte bu insanların hesaba çekilmeleridir. Orada ve o günde fazla şahide gerek duyulmaz. Çünkü insanların kendi organları kendilerine karşı tanıklık edeceklerdir.

Kendi dilleri, elleri, ayakları yapmış olduklarına şahitlik ettikleri gün Allah kesinleşmiş cezalarını onlara verecektir (24. Nur, 24-25)

Hesap sonunda kimin amel defteri mizanda yani amel terazisinde ağır gelmişse kurtuluşa erecektir.

Artık kimin tartıları ağır gelirse onlar korktuklarından emin, umduklarına erişenlerin ta kendileridir. Kimin de tartıları hafif gelirse onlar kendilerine yazık etmiş olanlardır. Onlar cehennemde ebedi kalıcı olanlardır(23. Mü’minûn, 102-103)

Kim iyilik getirirse ona on katı verilir. Kim de kötülük getirirse, o sadece misli ile cezalandırılır. Onlara zulüm edilmez.( 6.En’âm, 160)

Kaynak: İslam’a Giriş(Temel Esaslar)

Reklamlar