S.A Kardeşlerim,

Bugün gençlerin günü. Genç kardeşlerimizle beraber birazcık sohbet edeceğiz. Sizler de sessizce bizleri dinleyebilirsiniz eğer isterseniz..

Konumuz evlilik genç kardeşlerim. Ne kadar çok boşanmayla biten evlilik var etrafta değil mi? Oysa ki sizler doğru seçimler yapmak ve mutlu olmak istiyorsunuz, biliyorum. .

Nefis ve şeytan bu yollarda öyle büyük tuzaklar hazırlamışlar ki..Zamanımızda aşk adeta şeytanın elinde oyuncak olmuş, aşk adı altında gençleri istediği yöne çevirir olmuş. Oysa hepimiz biliyoruz ki faniye duyulan aşk geçici bir duygudur. Maalesef ki erkeklerin güzelliğe, kadınların zenginliğe olan zaafları gözleri adeta kör etmekte. Erkek güzelliğine, kadın yakışıklılığına vurulduğu erkeğin, ileride çocuklarının annesi ve babası olup olamayacağını sorgulamalı oysa ki..Yalnızca kendine eş seçme lüksü olmamalı, doğmamış çocuklarının adına da en doğru kararı vermek zorunda olmanın sorumluluğunu hissetmeli kalbinde..Peygamberimizin (s.a.v) tavsiyesi dindar eş iken, bizler neden bu kıymetli tavsiyeyi tutmaz olduk? Üç-beş gün sonra dinecek duyguların peşinde koşmaya kendimizi adamaktansa bu emeği, bu güzel duyguları doğru kişiye yöneltmek daha akıllıca olmaz mı..Güzelliğe, yakışıklılığa çok kısa sürede doyulur, kanıksanır..İmanla ve güzel ahlakla süslenmiş bir kalbe ise ömür boyu doyulmaz..

Ne güzel söylemiş eskiler: Güzelliğine güvenme bir sivilce yeter, zenginliğine güvenme bir kıvılcım yeter. Bu konularda bazen ailelerin de yanlış yönlendirmeleri olabiliyor. Kızı olan ana-babalar kendilerince kızları rahat etsin diye zenginliği ölçü alıp, asıl ölçüleri gözden kaçırabiliyorlar. Oysa ki ne de büyük bir vebal altına giriyorlar, bir bilseler..Sizler bilinçlisiniz..Böyle bir yanlış gördüğünüzde kırmadan ailelerinize bunu izah ediniz. Çok yakından bildiğim böyle bir örnek var maalesef. Çok zengin birisiyle evlenen bir kardeşimizin kısa süre sonra eşi iflas etti. Zenginlik çok kısa ömürlü oldu, oysa ki evlilik ömür boyu..

Ölçünüz  ve niyetiniz Allah için olursa Allah sizleri yardımsız bırakmayacaktır inşallah. Dua ediniz..Dua sizden icabet Allah’tandır.

Flört haramdır. Haram yol izleyerek helale varmaya çalışmak akıllıca bir yol olabilir mi,  ne dersiniz? Helalden ayrılmayalım, harama bulaşmayalım. Bırakın sizi çağdışı bulsunlar, size geri kafalı desinler. Bu zamanda geri kafalı olmak büyük ayrıcalık ve nimettir. Allah’ın emirleri doğrultusunda yaşamaya çalışmak geri kafalılıksa buna nasıl şükretsek azdır..Elhamdülillah..

Rabbim sizlere imanlı, güzel ahlaklı, beraberce ibadet ve hizmet yapabileceğiniz, cennete giden yolda yardımlaşarak  beraberce yürüyebileceğiniz en hayırlı eşleri nasip etsin kıymetli kardeşlerim.

Allah’ın doğru yoldan hiç ayırmadığı, nefsine ve şeytana uymaktan muhafaza ettiği kullardan olabilmemiz dileğiyle,

Allah’a emanet olunuz..

by ihyaca

Aşkın Suçu Ne?

Gül Bahçesi

 

Kaynak:http://ihyaca.wordpress.com/