Evlenenler ve evlenecek olanlar mutlaka bu soruyu sormalı kendilerine: “Niçin evleniyorum?” Aslında evlilikte başarı ya da başarısızlık, mutluluk ya da mutsuzluk bu soruda saklı.Bu soruya verilebilecek makul cevaplarımız varsa mutluluğun şifresini bulduk demektir.

Bu soruya benim cevaplarım şunlar olacak: Öncelikle, Allah(c.c.) tavsiye ettiği için…Allah(c.c.) insanlığın devamını evliliğe bağlamış.İsteseydi Hz.Adem ve Hz.İsa’nın yaratılışında olduğu gibi,farklı bir şekilde neslin devamını sağlayabilirdi.Ama böyle yapmamış,onları istisna tutmuş.İnsanın huzurunu,sükununu,mutluluğunu buna bağlamış.En son gönderdiği en güzel örneğimizle de bunu bizlere göstermiştir.

Efendimiz(s.a.v.) hem evlenmiş hem de bizlere evliliği tavsiye etmiştir.Evlenmemeyi hoş görmemiş ve kendisini örnek olarak göstermiştir. Evlilikle ilgili birçok tavsiyede bulunmuştur.Biz de Efendimizin bu tavsiyelerine uyarak evleniyoruz.

İnsanlığın geleceği için iyiliği emredecek, kötülükten sakındıracak, yeryüzünde Allah’ın dinini hakim kılacak nesiller yetiştirmek için evleniriz.Bir erkeğin ve kadının yapacağı en hayırlı amellerin başında salih nesiller yetiştirmek gelir.Sadece şehvetini tatmin etmek için evlenmek bu gayenin en alt noktasıdır.

Kaynak:Aşkın Ev Hali(Ahmet Bulut-Gülseren Gümüş)