Yuvanı cennet yurdu yapmaya ne dersin?Bunu yapmak senin elinde.Allah’ın ayetlerinin okunduğu,tefekkür edildiği ve hayata aktarıldığı evlere sekinet iner.Orada huzur olur.O ev meleklerin koruması altındadır.Şeytan ve dostları o eve zarar veremez.

Eviniz küçük bir ilim merkezi olsun.Hayatınıza yön verecek, ömür boyu faydalanacağınız güzel bir kütüphaneniz olsun.Kütüphanenizde Kuran-ı Kerim,hadis ve fıkıh kitapları,ilmihal mutlaka olmalı.Bunları anlamanıza yardımcı olacak kaliteli fikir kitaplarını da ilave edersiniz.

Evinizde mutlaka okuma saatiniz olsun.En çok kullandığınız odada  mutlaka her gün okuyacağınız ya da yeni aldığınız kitaplar bulunsun.Her gün mutlaka okumaya çalışın.Ortak okuma saatinizde bazen çocuklarınıza okutun,siz dinleyin.Sonra da birlikte okunanları değerlendirin.Kim ne anlamış paylaşsın.Bu çalışmanın çok bereketini görürsünüz.

Evinizde televizyon ve interneti sınırlı kullanın.Her kanalı seyretmeyin.Seyredeceğiniz kanallar size değer katacak kanallar olsun.Sizi ve çocuklarınızı ifsat edecek kanalları iptal edin.Cüzdanınızı tanımadığınız kişilere teslim etmediğiniz gibi, çocuklarınızı da emin olmadığınız kanallara teslim etmeyiniz.Sonra çok pişman olursunuz.

İnternete gelince aman dikkat!Nice yuvalar onn yanlış kullanılması yüzünden yıkıldı ve yıkılmaya devam ediyor.Çocuklar perişan oluyor.İnternet hastalığı klinik bir vaka oldu.

Eviniz cennetiniz olsun.Sizi her türlü günahtan koruyan sığınağınız olsun.Sizi ötelere hazırlayan Daru’l Erkam’ınız olsun.Zalimlerin zulmünden koruyan barınağınız olsun.Sizi Rabbinizin rızasına taşıyan burağınız olsun.Mescidiniz olsun.Orada namazlarınızı daima cemaatle kılın.Sohbet ve zikir meclisleri;ilim ve irfan sofraları kurun.İlim ve hikmet sahipleri misafiriniz olsun.

Böyle bir evin muhafızı melekler olur.Melekler o hane halkına dua ederler.Allah’ın rahmeti çağıl çağıl o eve iner.Gönüller huzurlu, yüzler mütebessim olur.Evinizi cennet yurdu yapmak da cehenneme çevirmek de sizin elinizde.Tercihinizi yapın.Rabbimizin daveti var…

Biz evimizi kıblegah ev yaptık,peki siz?

Kaynak:Aşkın Ev Hali(Ahmet Bulut-Gülseren Gümüş)