1-Esma’ül Hüsna Bilmece

Renkli kağıtlara Allah(c.c.)’ın isimleri yazılır ve bir kutuya konur.Sırayla kutudan herkes bir Esma seçer ve o Esma’nın ne anlama geldiğini diğer arkadaşlarına sorar.Böylece Esma’ül Hüsna İnşallah manalarıyla ezberlenir.

2-Tevhid Yarışması

Bu yarışma 1 hafta,birkaç gün boyunca sürebildiği gibi daha kısa vakitlerde de yapılabilir.Yarışmacıların her birine tesbih,zikirmatik vb. verilir ve belirlenen süre boyunca en çok La İlahe İllallah(Allahtan(c.c.) başka ilah yoktur.) diyen kazanır.Ve hediye ile ödüllendirilir.Bu arada diğer yarışmacılara da küçük de olsa hediye vermek unutulmamalıdır.Böylece çocuklar İnşallah zikir çekmeyi sever ve öğrenir.

3-Kuran-ı Kerim Okumaca

Bu yarışmanın birkaç kuralı vardır.Öncelikle bütün yarışmacılar Kuran-ı Kerim okumayı bilmeli ve yarışmaya başlarken ebdestli olmaları gerekmektedir.Kuran-ı Kerim’e başlama duası okunarak bir sayfa belirlenir ve sırasıyla herkes o sayfayı okur.En hızlı ve en düzgün kim okursa o yarışmanın birincisi olur.Böylece İnşallah çocuklar Kuran sevgisi kazanırlar.

4-Teheccüd’e Kalkmaca

Teheccüd bilindiği üzere gece namazıdır.Bu oyun genelde ebeveynlerin gözetiminde oynanır.Gece namazına ilk kalkan ve kardeşlerini uyandıran oyuncu kazanır.Böylece  çocuk Allah(c.c.) için fedakarlık yapmayı öğrenir.Ama unutulmamalıdır ki çocuklar çok çabuk sıkılabilirler.İşte bu ve benzeri oyunların tümü oynanırken çocuklar sıkılmamalı ve yapmak istemediklerinde ısrar edilmemelidir.Hoşgörüyle,sabırla çocuklara ibadetler sevdirilmelidir.Aksi halde çocuk ibadetlerden daha da soğuyabilir ve bir inat hali içerisine girebilir.

Siz bu oyunları çoğaltabilirsiniz,aklınıza gelen oyunları bizlerle de paylaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar: Aşkın Ev Hali (Ahmet Bulut-Gülseren Gümüş)

by pandoroma