Londra’daki cami’ye yeni bir imam gönderilmiş.İmam şehre gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman aynı şoföre rastlıyormuş.

    Bir gün, bilet alırken şöför 20 kuruş fazla vermiş. İmam oturup, parasını sayınca yanlışlığı fark etmiş. Kendi kendine düşünüyormuş “20 kuruşu geri versem mi şoföre?”… Ama içinden bir ses diyormuş ki “çok gülünç bir sayı, ve şoförün umurunda değil. Otobüs şirketi çok para kazanıyor zaten… sadece 20 kuruş onlara bişey yapmaz.” diye düşünmüş. “Allahtan gelen bir hediye gibi kabul etsene…”

    İneceği durağa gelince, imam fikrini değiştirmiş, şöförün yanına gitmiş, 20 kuruşu geri vermiş: “Paranın üstünü fazla vermişsiniz.”

    Şoför gülümsemiş : “Cami’nin yeni imamısınız değil mi? Aslında uzun zamandır sizi ziyaret etmek istiyordum İslamı öğrenmek için ve bilerek size fazla para verdim. Nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim.”

    İnerken imam artık bacaklarını hissetmiyormuş heyacanından. Yere yığılacakmış neredeyse. Bir direğe tutunmuş ve kendine gelmeye çalışmış. Gözlerinden yaşlar dökülerek demiş ki: “Az daha İslamiyeti 20 kuruşa satacaktım aman Allah’ım!…”